Obdivuhodné vlastnosti vody

O vodě se dá povídat hodně, dají se o ní psát vědecké díla, dají se dostávat za ta díla ceny. V tomto video povím jen o několika zajímavých vlastnostech vody. Ale i ony jsou schopné vyvolat pocit vděčnosti k této tekutině.

První. Většinou při tuhnutí se hustota látky snižuje. Stejně jako člověk, když je mu zima, snaží se schoulit. Toto porovnání není korektní, ale znázorňující. Hustota vody při tuhnutí se zvětšuje. Stejný objem pak váží miň. A proto led plave na povrchu. Kdyby se hustota vody při tuhnutí zvětšovala, led by se topil. A tak by byl vývoj života na planetě jiný, protože hodně forem života by každou zimou umrzlo.

Druhá zajímavá vlastnost vody je to, že se dokáže vypařovat z povrchu ledu, totiž měnit se z pevného skupenství do páry, míjejíc při tom stav tekutiny. Díky této vlastnosti prádlo uschne i za mrazu. Tato vlastnost je taky příčinou koloběhu vody. Kdyby neexistoval, klima na Zemi by bylo úplně jiné.

Třetí zajímavá vlastnost. Voda má vysokou tepelnou kapacitu. To znamená, že se potřebuje hodně energie, aby se ohřála. Zároveň má voda nízkou tepelnou vodivost. A tak se voda ochlazuje pomalu. Tyto vlastnosti vody umožňují existenci člověka v extremních podmínkách od – 50 do + 50 stupňů Celsia. Voda, která je součástí lidského těla, se i ve vedrech zahřívá pomalu. A tak stíháme něco podniknout pro to, abychom se nepřehřáli. A za mrazu se voda v těle pomalu ochlazuje, a tak máme čas najít zdroj tepla. Ovšem to nejsou všechny zajímavé vlastností vody. Příště vám povím o několika dalších.