Komunikace s manipulátorem

Dnes vám povíme o jednom receptu, jak si užívat komunikaci s manipulátorem. Jako první krok si je třeba uvědomit, co to je manipulace. Manipulace, se kterými se setkáváme nejčastěji, jsou pravidla slušného chování.

Známé pravidlo. “Nesmí se skákat do řeči.” Nu ovšem, člověk, který dokáže mluvit jednu, dvě hodiny v kuse nejspíš miluje toto pravidlo. Jestli ho přerušíte, uděláte pro společnost dobrý skutek.

“Není slušně odpovídat na otázku otázkou.” A jestli potřebujete něco upřesnit, znamená to, že jste špatně vychován? Ovšem, že ne, nesmysl.

“Nesmí se lhát.”  Smí se, a k tomu navíc musíte lhát. Jestli se k vám člověk chová nepřátelsky, není třeba mu říkat pravdu. O sobě, o rodině, o své práci. Není třeba mu o tom říkat, Buďte přítelem sobě, a ne protivníkovi.

“Musíte si vážit starších lidí.“ Nádherné manipulativní pravidlo. A proč si vážit starších? Ano, samozřejmě v MHD je třeba starším nabídnout místo. Úctu je ale třeba si zasloužit. Šedivé vlasy nejsou důvodem pro úctu.

“Odpustit, jestli někdo poprosil o odpuštění.” Ne, prostě ne. Toto pravidlo je výhodné pro toho, kdo si zvykl pravidelně dělat špatnosti. Nasvinil, poprosil o odpuštění a hotovo, je čistý jako sklo? Ne. Nejdřív musí napravit to, co způsobil, pak poprosit o odpuštění a pak, možná, mu bude odpuštěno.

Takže, o tom, jak si užívat komunikaci s manipulátorem. Je to jednoduché. Manipulace jsou pravidla, která manipulátor zneužívá. A vy si můžete vymyslet svá pravidla. Pamatujete si, jako v dětství.
Já jsem tě jakoby chytil
A já jsem jakoby utekl
A já jsem tě chytil zas
A já jsem neviditelný, takže mne chytit nemůžeš
A já tě jakoby stejně uviděl
A tak dál. Do nekonečna. Pořád “jakoby, jakoby, jakoby“. A vymýšlejí se nové podmínky a pravidla hry a tak hrají oba.

Manipulátor většinou hraje podle svých pravidel. A vy si můžete vymyslet svoje. Například blízký člověk vás prosí, abyste něco udělal. Vy to ale dělat nechcete. Odpovězte mu “ne”. Normálně mu řekněte “ne”. Když začne s manipulativní řečí: “Ty mě nemáš rád. Ty pro mne nechceš nic udělat”, souhlaste s ním. Neodporujte mu. Nesnažte se mu dokázat, že ho máte rád. Souhlaste s tím, o čem mluví. Řekněte mu:”Ano, máš pravdu, nemám tě rád.” Víc nic. Dál jsou dvě varianty, buď tento člověk vás má rád a pochopi že to přehnal. Nebo si ten člověk jen zvykl vás zneužívat a pochopi, že dál bude těžké v tom pokračovat. Slibuji vám, budete se divit, když se budete dívat, jak se chová manipulátor, když se nečekaně dostane do slepé uličky. Připravte se, bude to zajímavé představení. Pokračujte pak ve vymýšlení svých pravidel hry. Pochopte, že je to hra.

Celý náš život je hra.

Všechny série trendu „Motivace“

Nezapomeňte zapnout titulky